Jak se ze mě stal pracující člověk

18:59 Daniela P 4 Comments

Chtěla jsem vám napsat něco o mých brigádách, když je před tím létem, ale pak jsem si vzpomněla na svůj článek z roku 2013 na starém blogu, který celkem vtipně popisuje, jak jsem se asi v 18 letech dostala do styku s opravdickou brigádou. 
Na brigády jsem chodila asi od 16 let, začalo to trháním třešní, pak přišlo na řadu přebírání zeleniny a ovoce, kde jsem si vyzkoušela dokonce i noční, a zbytek si přečtete právě v článku. Všechno to byly takový špinavý práce a mně vždycky lákalo dělat brigádu, kde budu hezky oblečená a upravená, což se mi v rámci možností splnilo. A teď už k samotnýmu článku! :)

PS: Určitě mi dejte vědět, jaká byla vaše první brigáda a jaký práce jste si vyzkoušeli!

Na konci školního roku jsem brečela, že nemám žádnou brigádu, protože třešně jaksi neuzrály. Já se jim nedivim, v takovým počasí co bylo, bych taky nezrála. Pak přišel zoufalý nápad jít na jahody. Po prvním dni jsem zjistila, že to asi nebude to pravý, protože si vydělám sotva na naftu, kterou tam projedu. Ale pocit !jezdit do práce autem! je k nezaplacení. Přesto jsem s touhle prací, která mi přivodila bolest zad a natažené stehenní svalstvo, po dvou dnech skončila.

A máme tu druhou trochu výdělečnější brigádu – trhání třešní! Opět se můžu chlubit, že jezdím do práce autem. Výdělek je dvojnásobný než na jahodách. Záda ani stehenní svalstvo mě nebolí. Bolí mě chodidla a holeně ze štaflí.Můj velice milý expřítel mi sehnal brigádu v restauraci jako výpomoc v kuchyni. Ve dvě jsem měla přijít, tak jsem přišla. „Doufám, že máš pití a jídlo?“ „Nemám“ „Tak bacha, ať neomdlíš, brigádnice to první den dělaj!“ Milé přivítání. 
Můj velice milý expřítel jistě tušil, že práce spočívá v tom, že budu celý den mýt nádobí jak splašená, škrábat brambory jak ďas a před odchodem, tedy ještě asi hodinu po tom, co všichni vypadnou, pucovat celou kuchyň rejžákem (vážně, rejžákem!), pak ještě hadrem a bojovat s myčkou, která se nechce dát jen tak snadno vypustit, ale minimálně třikrát vylije vodu pod všechno, kde jí nemůžu utřít! Můj velice milý expřítel se mi chce zřejmě za něco pomstít. 
Neomdlela jsem! A ponaučení z prvního dne? Brambor není nikdy dost!

Druhý den ráno pěkně na sedmou vstávám na třešně, v poledne není co trhat, tak jedu domu a ve dvě jdu do kuchyně. Čeká na mě kopice nádobí zasviněná zbytky jídla. Proč to ty lidi nesní, když si to objednali? 
Musím přiznat, že mí kolegové mají vážně kuráž. Chtějí mě naučit vařit. Dnes se dočkali prvního úspěchu – umím orestovat zeleninu. Taky mě mohli naučit něco pořádnýho, pro sebe zřejmě zeleninu restovat nikdy nebudu. 
Brambory jsem vyměnila za kýbl cibule, pěkně jsem si pobrečela a zpátky k micáku. (Micák! Taky se vám to slovo líbí? Je strašně super!)
Servírka přinesla vzkaz kuchaři: Z toho pstruha jsem měl skoro orgasmus. (Velice milé, zvláště chlapovi od chlapa)
Ponaučení z druhého dne? Na myčku se musí něžně!

4 komentáře:

 1. Super motivace pro studium! Taky jsem si tím prošel na stavbě.

  OdpovědětVymazat
 2. Já teda s brigádami zatím fajn zkušenost :) I v kuchyni... :3 Ale koukám, že jsi to měla pestré! :3

  Blogerka Klárka

  OdpovědětVymazat
 3. Brigáda :) Přijde mi, že dnes už se tolik nechodí. Prošla jsem si od sběru ovoce, přes roznášení novin (iks let každou sobotu od 4 od rána zhruba od 15let), přes vázání květin, prodávání zeleniny, recepce ve fabrikách, vrátná, elektrotechnický obor, psaní slohů, přebírání různých součástek, klasické fabriky, občerstvení, roznos v baru, hosteska na výstavách, prodavačka v barvách, skladník a nějaké ty noční inventury :D Což mi ukázalo, co je práce a taky to, že žádná práce není špatná, protože si pak můžeš v jisté míře pořídit co chceš, kdysi to pro mne byl třeba Discman :D nebo vstupy na festivaly atd :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsi toho vyzkoušela vážně hodně! Jsem názoru, že člověk by si měl určitě brigád vyzkoušet co nejvíc, aby poznal, jaká práce může být. Navíc se tak dají najít fajn kamarádi a třeba si občas užít i nějakou tu zábavu :)

   Vymazat

Děkuji za každý Váš komentář!